Najczęściej spotykane choroby paznokci

W naszej Akademii Only Beauty oprócz bogatej oferty szkoleniowej posiadamy także szereg usług kosmetycznych. Jak wiadomo, dobro klienta to podstawa i gdy widzimy przeciwwskazania do wykonania usługi, mówimy o nich głośno. Do każdego zabiegu można wymienić szereg przeciwwskazań, a my w dzisiejszym blogu przedstawimy Wam pokrótce jak to wygląda przy stylizacji paznokci.

Manicure hybrydowy i żelowy – osiągnęły sporą popularność dzięki super wytrzymałości i trwałości. Jednak pamiętajmy, że ta trwałość często może być zgubna. Każdy produkt się starzeje, także ten utwardzony na paznokciu. W związku z tym, aby stylizacja była bezpieczna dla klientki, należy zmieniać ją co ok. 3 tygodnie. W przeciwnym razie, przenoszona stylizacja zaczyna się odklejać, zapowietrzać co może prowadzić do chorób oraz uszkodzeń paznokci.

Każda płytka jest inna, dlatego każda klientka powinna być traktowana indywidualnie. Co to znaczy? U niektórych Pań hybryda bez problemu utrzymuje się 3 tygodnie, jednak trafiają się „cięższe” przypadki z trudnymi paznokciami (np. spowodowane zaburzeniami pracy tarczycy lub po prostu praca wykonywana na co dzień), które należy odnawiać nawet po 2 tygodniach. Oczywiście argumentów za regularną zmianą stylizacji jest o wiele więcej, o tym szczegółowo mówimy na naszych szkoleniach na które serdecznie zapraszamy :).

Poniżej, przedstawiamy Wam skutki przenoszonych stylizacji, które jednocześnie są przeciwwskazaniem do wykonania kolejnego manicure.

1. Pierwszą z chorób paznokci jest onycholiza, czyli odklejanie się płytki od łożyska. Tworzy się wolna przestrzeń pomiędzy płytką a łożyskiem gdzie środowisko jest wilgotne i może dojść do rozwoju infekcji. Gdy onycholiza jest spora , odsyłamy klientkę do podologa lub dermatologa. Paznokieć należy skrócić, tak aby nie narażać go na dalsze uszkodzenia mechaniczne. Wystarczy lekkie uderzenie, aby stan paznokcia się pogorszył. Możemy polecić olejek z drzewa herbacianego do smarowania łożyska – działa antybakteryjnie, zmniejsza ryzyko pojawienia się infekcji bakteryjnej, jednak trzeba uważać, bo może przesuszać.

2. Zanokcica, to infekcja bateryjna wału paznokciowego, objawia się opuchlizną, zaczerwienieniem i bolesnością. Pojawia się po zbyt agresywnym wycięciem skórek, Zazwyczaj przy używaniu wielokrotnie jednego pilnika, przy niewysterylizowanych narzędziach ( tak nie robimy!). Może pojawić się treść ropna. Ranę należy czyścić antyseptykiem (octanisept, tribiotic). Jeśli nie ustępuje należy udać się do dermatologa po maść z antybiotykiem.

3. Zespół zielonego paznokcia (zielona bakteria) powodowany jest przez bakterię, która naturalnie występuje w wodzie, osadza się w zapowietrzeniach pod żelem bądź hybrydą. Jak sama nazwa wskazuje, na paznokciu pojawiają się zielone plamy. Konieczna jest wizyta u lekarza, w celu uzyskania antybiotyku doustnego lub w maści.

4. Grzybica – choroba która de facto nie koniecznie bierze się z nieregularnej zmiany stylizacji, natomiast jest w 100% przeciwwskazaniem do wykonania jakiejkolwiek stylizacji.

5. Brodawki, kurzajki: jeśli klientka ma kurzajki w obrębie dłoni, nie wykonujemy zabiegu. Jest to zmiana wirusowa, która roznosi się szybko. Odsyłamy do specjalisty.

6. Łuszczyca – klientka z łuszczycą powinna skonsultować ze swoim lekarzem czy może wykonać manicure hybrydowy. Przy łuszczycy głównym przeciwwskazaniem jest współistniejąca onycholiza.

7. Alergia na jakikolwiek składnik lakieru hybrydowego również jest przeciwwskazaniem. Najczęściej objawia się pękaniem skóry w okolicy opuszków.

Zobacz także