Mrozi, piecze, szczypie…czyli cała prawda o pielęgnacji skóry zimą.

Zima to trudny czas dla naszej skóry. Mroźne powietrze i silny wiatr, a z drugiej strony gorące i suche ogrzewane pomieszczenia.

Jakie są domowe sposoby pielęgnacyjne skóry zimą?

O domowych sposobach na pielęgnację zimą można by pisać godzinami. Skupmy się jednak na podstawowych zaleceniach pielęgnacyjnych.

Unikajmy przede wszystkim długich, gorących kąpieli. Mimo, że tak bardzo każdy z nas je lubi, powinniśmy ich unikać i stosować krótkie, ciepłe prysznice. Po kąpieli nie zapomnijmy wmasować w ciało gęste masło do ciała lub balsamu. Zrezygnujmy z lekkiego balsamu, ponieważ nie poradzi sobie z nawilżeniem skóry zimą w odpowiedni sposób. Starajmy się też używać produkty naturalnego pochodzenia bez parabenów, np. olej kokosowy.

Co można zalecić w pielęgnacji skóry twarzy?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że twarz jest częścią ciała, która jest wystawiona nieustannie na czynniki atmosferyczne, takie jak mróz, wiatr, deszcz, śnieg, słońce. Dlatego powinniśmy naszą pielęgnację skupić szczególnie na twarzy. Przede wszystkim ważny jest krem do twarzy. Głównie zaleca się gęste i ciężkie kremy. Natomiast jestem zwolenniczką pozostania przy naszym ulubionym kremie pod warunkiem, że faktycznie „służy” naszej skórze. Powinniśmy stosować kremy ochronne, które będą odżywiać i regenerować nasza skórę podczas mroźnych dni. Nie obawiajmy się, ponieważ obecne zimowe kremy, nie mają nic wspólnego z dawnymi „mazidłami”rozmazującymi się na skórze. Idealny krem zawiera również lipidy oraz filtry UV. Tak, tak. Zimą też zalecane jest używanie filtrów przeciwsłonecznych. Śnieg idealnie odbija promienie słoneczne, a to sprzyja opalaniu się skóry zimą. Pamiętajmy też, żeby dobierać krem do rodzaju naszej cery. Inny krem będzie zalecany cerze tłustej, inny suchej, a jeszcze inny naczynkowej. Jeśli nie wiemy jaki mamy rodzaj cery, zawsze można udać się do sklepu kosmetycznego lub salonu piękności. Kosmetolog wtedy oceni rodzaj cery i podpowie, jak ją pielęgnować.

Pielęgnacja ust zimą. Na co zwracać uwagę?

Jeśli chodzi o usta. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy oblizywać ust na mrozie! Zimą usta stają się szybko przesuszone i spierzchnięte, dlatego powinniśmy smarować je balsamem lub pomadką ochronną. Główne składniki pomadek to: masło Shea, wosk pszczeli, witaminy oraz oleje. Warto w domu wykonywać także regularne peelingi ust, np. peeling cukrowy. Usta wtedy stają się bardziej ukrwione i odporne na czynniki zewnętrzne. Domowy peeling do ust jest łatwy i tani, a naprawdę czyni cuda. Główne składniki niezbędne do przygotowania to: cukier, miód i oliwa. Wszystko należy połączyć ze sobą i delikatnie masować usta. Można zastępować olej wazeliną lub olejem kokosowym.

A pielęgnacja dłoni?

Zimą warto skupić się na pielęgnacji skóry dłoni. Nigdy nie powinniśmy wychodzić z domu bez rękawiczek. Jest to absolutne minimum jeśli chodzi o profilaktykę skóry dłoni. Do torebki warto schować krem odżywczy i smarować nim dłonie w każdej wolnej chwili, a w szczególności kiedy czujemy, że skóra na dłoniach staje się nieprzyjemnie sucha i szorstka.

Zawsze klientkom podpowiadam, że aby utrzymać piękne i młodo wyglądające dłonie można w domu wspomagać się domowymi zabiegami. Jednym z moich ulubionych jest okluzja wykonywana wieczorami przez klientki.

Okluzja? Brzmi groźnie…

Gdybym miała posługiwać się pojęciami fachowymi, to jest to zabieg, który ma na celu głębokie nawilżenie skóry oraz ochronę przed nadmierną utratą wody. Mówiąc potocznie polega on na nałożeniu kremu lub maski odżywczej na dłonie, następnie nałożenie woreczka foliowego i owinięci dłoni ciepłym ręcznikiem. Pod wypływem ciepła substancje odżywcze wnikają w głąb skóry. Taki zabieg powinniśmy wykonywać max 15 minut i powtarzać raz w tygodniu. Zawsze tez możemy wykonać profesjonalny zabieg okluzji z użyciem parafiny w salonie kosmetycznym. Daje on znacznie głębsze nawilżenie skóry i powtarzamy go raz na dwa tygodnie.

Tylko taka pielęgnacja wykonywana regularnie da nam najlepsze rezultaty. Skóra będzie wyglądać promiennie nawet zimą.

Zobacz także